21 ноября 201913:59

Так як роботи з горизонтально-спрямованого буріння зазвичай припиняються в зимовий сезон, коли грунт промерзає, то зима - дуже вдалий час для перевірки приводної частини насоса.

Належна діагностика може запобігти втраті дорогоцінного робочого часу в розпал будівельного сезону.

Не варто чекати, коли поломка сама дасть про себе знати - витрати на ремонт в цьому випадку будуть вкрай високі. 

Всі ГНБ-насоси потужністю 100 к.с. і менше влаштовані приблизно однаково незалежно від виробника.

 • 1. Колінвал
 • 2. Основний підшипник
 • 3. Набір прокладок
 • 4. Половина шатунного підшипника
 • 5. Сальник коленвала
 • 6. Прокладка кришки шатуна
 • 7. Шатун
 • 8. Палець крейцкопфа
 • 9. Крейцкопф (повзун)
 • 10. Полушток
 • 11. Кришка сальника
 • 12. Прокладка сальника
 • 13. Стопорне кільце сальника

При забезпеченні належного технічного обслуговування, приводна частина насоса здатна прослужити кілька років. В першу чергу, довговічність забезпечує чисте мастило і належний стан сальників. Такі зовнішні чинники як протікання поршнів або кавітація зменшують термін служби деталей насоса. Візуально визначити ступінь зносу деталей перш, ніж поломка забажає дорогого ремонту, досить просто.

Найбільше навантаження припадає на палець повзуна (крейцкопфа) і зону втулки. Ступінь зносу можна визначити, заблокувавши полушток гайковим ключем і злегка повернувши коленвал. Якщо при цьому відзначається люфт - то причиною цього може бути палець крейцкопфа і втулка, або шатунний підшипник.

Далі необхідно зняти шатун і крейцкопф. Якщо люфт виявляється у втулці, її необхідно зняти і оглянути, і так само оглянути палець крейцкопфа в головцішатуна. Одні виробники пропонують втулки, відразу готові до установки. Втулки інших виробників слід приганяти за розміром відповідно до інструкції, наведеної в керівництві по використанню насоса.

Потім слід оглянути самі шатунні підшипники. Якщо знос помітний неозброєним оком, то з'ясуйте за допомогою мікрометра, чи не деформовані  шийки коленвала. Якщо шийки в порядку, то необхідно замінити лише підшипники. Одні виробники використовують прокладки, що забезпечують необхідний пригін по шийці, інші - підшипники автомобільного типу, що вимагають лише правильного налаштування крутного моменту. І у тих, і у інших є свої плюси і мінуси. Прокладки дозволяють використовувати в механізмі підшипники більшого розміру. Якщо ж в насосі використовуються підшипники автомобільного типу, і шийки коленвала при цьому деформуються, то необхідно замінити весь колінвал. Конічний роликовий підшипник може прослужити кілька років, тому при відсутності ознак зносу його заміна не обов'язкова.

Перевірка люфту коленвала - досить просте завдання. Заміряйте його бічний зсув, використовуючи індикатор годинного типу. При перевищенні встановленої виробником норми слід додати або зменшити число прокладок (зазвичай вони поставляються виробником в комплекті), правильно підібравши їх товщину.

Сальник утримує масло всередині механізму і перешкоджає забрудненню ззовні. Його легко перевірити на знос, і від нього так само залежить довговічність приводний частини насоса. Стан сальника завжди має бути ідеальним.

Якщо на полуштоці утворюються потертості - негайно замініть його, так як це підвищує ризик забруднення механізму. Залежно від виробника, полушток може відділятися або не відділятися від крейцкопфа, проте в будь-якому випадку він підлягає заміні при появі подряпин.

При своєчасному обстеженні приводної частини насоса, саме ви вирішуєте, коли проводити ремонт, а не насос заявляє про поломку в середині робочого процесу. Якщо виявити проблему на ранній стадії її виникнення, то ремонт вийде відносно недорогим. Запущені неполадки можуть вилитися у величезні витрати коштів і втрату робочого часу.