19 июля 201911:34

Необхідно акцентувати увагу, що при роботі збірними розширювачами необхідно налаштовувати форсунки. На Barrel необхідно поставити заглушки замість задніх форсунок, а також заглушити частина форсунок на передньому конусі, розташованих ближче до центру, так як його завдання підвищити плинність шламу, для кращого його витіснення, забезпечити центрування йдущого слідом Fly Cutter і при цьому не створювати надмірного опору на обертання. На ребрах Fly Cutter повинні бути відкриті форсунки, розташовані на двох найближчих рядах до циліндричної ріжучої частини (на розширювачах діаметром понад 800 мм - три ряди форсунок). Саме в цій зоні забою здійснюється зрізка і розробка ґрунту, тому саме тут повинні бути встановлені форсунки максимального діаметра, і так само відкрито кілька задніх форсунок.

Налаштування форсунок дозволяє в рази підвищити швидкість проходки, зменшити крутний момент і, отже, знос інструменту, а також заощадити бурові матеріали. Взагалі, будь-який розширювач вимагає настройки форсунок під конкретний буровий верстат, з певним крутним моментом і продуктивністю бентонітової насоса високого тиску. Вихідними характеристиками є потрібний тиск розчину в розширнику (на піску це 5-15 bar, на глині - 30-50 bar) і кількість подаваного розчину на одиницю об'єму зрізаного ґрунту. Діаметр, кількість і розташування форсунок залежить від геології, продуктивності насоса і можливості верстата розвивати ту чи іншу швидкість проходки.

Розглянемо наступний тип бурового інструменту - ущільнювальні розширювачі. Вони діляться на три групи Kodiak і  All Terrain, Compact, Barrel. Розширювачі Kodiak і All Terrain є набором збільшующихся пластин зварених між собою. Завдяки цьому можна зібрати розширювач з будь-якими пропорціями довжина / діаметр. Розширювач характеризується великими поздовжніми виїмками для проходу шламу, а хвостова частина Kodiak є три ексцентрика, які відмінно ущільнюють і загладжують стінки свердловини, крім того, навіть при втраті всіх зубців такий розширювач здатний побудувати свердловину, завдяки ексцентрикам і високої міцності тіла, як розкатник грунту. Але є і суттєві недоліки. Для забезпечення міцності збірної конструкції, через все тіло проходить труба, буровий розчин потрапляє всередину розширювача через бічні отвори в трубі. І таким чином створюється внутрішня закрита порожнина, в якій накопичується різне сміття і тверді включення, що блокують роботу форсунок. При запуску розширювача, що знаходиться під негативним кутом до горизонту всі форсунки працюють, так як сміття зосереджене в передній частині розширювача. Але коли розширювач заходить в горизонтальну частину свердловини, тверді включення розподіляються по всьому об'єму і закупорюють форсунки. Тому ці розширювачі вимагають регулярного чищення внутрішньої порожнини шляхом розтину задньої торцевої стінки. Першим симптомом необхідності чищення розширювача є збільшення тиску розчину при розширенні між початковою і горизонтальною ділянкою. Ще одним обмеженням до застосування є висока питома вага расширювачів цього типу. Kodiak і All Terrain діаметром понад 600 мм при роботі в піску і суглинках починають, як і FlyCutter, «просаджувати» свердловину вниз, роблять її перетин еліпсоїдним. Щоб стабілізувати такий важкий розширювач з невеликою площею циліндричної поверхні, щодо осі свердловини шляхом натяжки його на забій, потрібен значний крутний момент через його «агресивну» форму і значну вагу. Наприклад, для діаметра 800 мм - не менше 30 кНм.

Розширювачі типу Compact мають яскраво виражену конічну форму і спіральні поздовжні виїмки для проходу шламу, які знижують крутний момент. Вони широко поширені, так як серійно випускаються і рекомендовані для застосування на бурових комплексах Vermeer і Ditch Witch. Ці розширювачі мають наступні переваги по відношенню до Kodiak і AllTerrain. Повністю випорожнюються, досить підняти його за вертлюг, що б залишки бурового розчину разом зі сміттям покинули ваш розширювач. Мають на 30% меншу питома вага, завдяки чому на верстатах з обертовим моментом 15-18 кНм можливо використовувати Compact діаметром до 900 мм. Добре центруються в свердловині, формують передбачувану траєкторію співвісну з пілотною свердловиною. Але є і недоліки. За спіральних виїмок розширювач пропускає через себе велику фракцію твердих включень, яка в подальшому випадає в осад, зменшуючи прохідний перетин свердловини. Тіло розширювача сильно зношується в проміжках між зубцями. Сильному зносу схильна і потилична частина конуса, так як на відносно невелику за площею частину розширювача у вигляді вузької смуги доводиться високе навантаження. Саме цією зоною - краєм конуса, розширювач ущільнює свердловину. Дуже часто при ремонті даних розширювачів, допускається груба помилка - на зношену потиличну частину приварюють зубці. Локально розташовані зубці не здатні захистити цю зону від зносу, але найгірше, що такий «модифікований» розширювач перестає ущільнювати і загладжувати свердловину. Крім того при обертанні на місці він просаджується, викопує приямок всередині свердловини, це відбувається на кожній штанзі. Результатом найпростішої помилки може бути не тільки багаторазове збільшення потрібного зусилля на протягування труби в нестійку свердловину, але і втрата її разом з інструментом, якщо потужності верстата на протяжку труби не вистачить.

А чи є розширювачі, у яких відсутні недоліки, які можна визнати універсальними, за гарантований, передбачуваний результат при їх застосуванні? Так є. Це «грушоподібні» розширювачі (Pear typ), які характеризуються наявністю хвостової циліндричної частини, і плавним переходом з направляючого конуса на калібруючу циліндричну частину. Така оптимальна форма кулі, дозволяє плавно, з невеликим крутним моментом, розробляти грунт, ущільнювати і загладжувати свердловину. Таку форму болванки можна виготовити тільки технологією лиття, завдяки чому виходить монолітне міцне тіло, з невеликою товщиною, близько 20 мм. Це дає найменшу в своєму класі питому вага і, відповідно, мінімальне вертикальне навантаження на ґрунт. У поєднанні з великою площею циліндричної частини, такими розширювачами будують самопливні трубопроводи по слабких ґрунтах, тобто можна гарантувати, що свердловина не буде мати просідання, і буде співвісна пілотної свердловині по всій довжині. Такі розширювачі до 2008 р випускала німецька компанія Tracto Technik - діаметром від 160 до 900 мм. Вони зажадали єдину невелику модернізацію: на циліндричній частині замість ребер були наварені пластини у вигляді трьох загладжуючих ексцентриків, які як кельми штукатура ідеально формують свердловину. Шлам, що пройшов через такий розширювач не містить великих включень, так як вони або стираються між масивом грунту і циліндричної частиною розширювача, або вдавлюються в стінки свердловини ексцентриками.

Ці розширювачі мають ще один важливий елемент, що дозволяє зменшити крутний момент, підвищити швидкість подрібнення грунту, і перемішування його з буровим розчином. Це спіралі, які проходять через все тіло і закінчуються на циліндричній частині під кутом 45 град. в проекції до осі. Вони є ескалаторами грунту, відводять його із зони забою. При цьому тверді включення перекочуються спіралями і стираються об стінки свердловини, а не потрапляють в виїмки і не проскакують по ним за розширювач. Крім того, спіралі створюють «сорочку» навколо решти тіла розширювача, заповненою рідким шламом, завдяки чому тіло не зношується. Цей момент важливий для розуміння фізичних процесів, що відбуваються в свердловині. Якщо прибрати спіралі, то все тіло розширювача братиме участь в стиранні грунту як жорно, при цьому почне рости тиск, потрібний на прохід шламу навколо розширювача, тому що грушоподібне тіло почне виконувати роль пробки, яку вкручують в грунт. А тертя тим більше, чим більша площа бере участь в русі поверхонь. А що ж роблять зубці в цей момент? Зубці виконують два завдання, руйнують тверді включення, і виробляють початкове перемішування грунту з розчином.

Тому спіралі різко зменшують площу абразивного контакту з грунтом, вигрібають грунт із зони забою, створюють сорочку навколо розширювача, по якій з невеликим опором транспортується рідка фракція шламу. Спіралі і ексцентрики завжди зношуються, і вимагають постійного ремонту, як і заміна зубців, але його не можна порівняти з відновленням всього тіла розширювача. Перевагу цього типу розширювачів підтверджують рекордні переходи.