Горизонтально направлене буріння вже тривалий час успішно застосовується в прокладанні підземних комунікацій.
Тож розглянемо процес буріння трохи докладніше. Під час горизонтально направленого буріння неминуче виникають якісь перешкоди, які легко обходяться завдяки тому, що бурові труби володіють достатньою гнучкістю яка, однак, має граничне значення. При необхідності руйнування порід використовується спеціальний інструмент - це скошена спереду бурова головка, в яку вбудований випромінювач. Бурові труби або штанги - порожнисті зсередини, що дозволяє подавати по ним буровий розчин. Буровий розчин закачується всередину свердловини через отвір в бурової голівці, виконуючи відразу комплекс завдань - зменшує тертя, охолоджує інструмент, запобігає руйнуванню самої свердловини, очищає її від зруйнованої породи, яка виноситися на поверхню.
Під час пілотного буріння важливо стежити за місцем розташування бура. Для цього використовується передавач, який розташований безпосередньо в бурової голівці. Передавач відправляє сигнали спеціальному приймального пристрою.
Пристрій називається локатором, він забезпечений монітором, на якому відображаються всі необхідні дані про просування, місце розташування та напрямок руху бура. Аналогічні дані отримує оператор на свій дисплей. Оператор стежить за двома параметрами - відхиленням від наміченої траєкторії руху бура і ступенем вигину штанги. Якщо існує ризик відхилення або зламу, оператор припиняє роботу, бур перестає обертатися, після чого відбувається коригування напрямку скоса бура і вигину штанг. Бурова головка завершує свою подорож в кінцевій точці траєкторії.
Наступним кроком необхідно розширити прокладену за допомогою бурової головки свердловину. Пілотне буріння лише намічає шлях, де буде знаходитися майбутній трубопровід, проте свердловина, де буде знаходитися трубопровід, повинна на 20 - 30% перевищувати діаметр самого трубопроводу. Для розширення використовується розширювач - Ріммер, який розширює свердловину в зворотному напрямку. Його приєднують замість бурової головки і тягнуть в зворотному напрямку, при цьому він безперервно обертається.
Попередньо зварений в батіг трубопровід за допомогою оголовка кріплять до вертлюга, а його в свою чергу до ріммера. Трубопровід прокладається відразу ж, слідом за розширенням свердловини. Вертлюг не дозволяє ріммеру передавати обертання на трубопровід.
Батіг трубопроводу проходить шлях, точно співпадає з пілотної свердловиною, що відповідає проекту.
Природно, що без розчинів найвищої якості, використовувати дану технологію буріння було б неможливо. Тому знайти ідеальний для горизонтально-направленого буріння буровий розчин - завдання першорядної важливості.
Що ж таке буровий розчин? Це суміш декількох речовин, яка застосовується при бурових роботах. До складу суміші обов'язково входить вода, а ось інші складові змінюються, в залежності від конкретного завдання перед бурильниками.
Можна назвати пару речовин, крім спеціальних добавок, що використовуються в складі - це полімери і так звані бетоніти, що є по суті своїй високо гигроскопичной глиною.
Завдяки даній технології можна без проблем прокладати трубопровід навіть в найскладніших випадках і без розробки траншей в:
- плавунах, скельних породах і інших складних грунтах;
- під сільгосп об'єктами, а також водоймами, ярами та іншими природними об'єктами;
- під автомобільними трасами, залізничними коліями та злітно-посадковими смугами, робітниками і неробочими;
- при великій щільності будівель в містах, в тому числі великих: під автодорогами, скверами, а також трамвайними коліями;
- на охоронюваних зонах, де розташовується трубопровідний транспорт або ЛЕП;
- на території, де розташоване пром.предпріятія, в тому числі під час безперервного виробництва.
Дана технологія має безліч переваг:
Так як даний вид робіт не потребує припинення роботи руху або перекриття транспортних шляхів, це значно скорочує час робіт.
- Скорочення часу роботи, завдяки сучасним технологіям буріння і використання сучасної техніки.
- Для виконання роботи потрібна мінімальна кількість одиниць техніки і людей.
- Мінімальний ризик виникнення аварійної ситуації, гарантія того, що трубопровід залишиться в цілості.
- Завдяки автономному режимі бурового комплексу, ніякі додаткові джерела живлення не потрібні.
Обхід перешкод - завдяки гнучкості бурових штанг, про яку говорилося вище. Немає необхідності знижувати рівень грунтових вод.
Фінансово-економічний аспект буріння
З виявлених раніше переваг технології йдуть наступні аспекти:
Загальні витрати на трубопровід зменшаться, завдяки більш швидкому виконанню будівельних робіт, а також мінімальної кількості одиниць залучених працівників та техніки.
Вся техніка ГНБ автономна, а значить, не треба витрачатися на енергоресурси.
Якщо роботи проводяться в місті, не доведеться витрачатися на відновлення доріг, парків та ін., так як робота гарантовано буде виконана якісно і акуратно.
Використання тільки високоякісного обладнання та розчинів дозволяє скоротити витрати на ремонт і експлуатацію трубопроводів.
Соціально-економічний аспект
Проведені роботи практично не впливають на екологію і населення:
Відсутність згубного впливу на навколишнє середовище.
Відсутність шкоди сільському господарству.
Хоча проведення подібних робіт завжди негативно впливає на жителів, тут негативний вплив зводиться до мінімуму.