10 июня 202015:28

1. Вихідні дані для виконання робіт методом ГНБ
Ви - замовник, і для замовлення робіт вам необхідно мати такі вихідні дані:

Діаметр трубопроводу і матеріал труби:
Для горизонтального направленого буріння зазвичай використовуються поліетиленові (поліетилен низького тиску - ПНТ) і металеві труби наступних основних діаметрів:

для поліетиленових труб:
20, 25, 32, 40, 50, 63, 75, 90, 110, 125, 140, 160, 180, 200, 225, 250, 280, 315, 355, 400, 500, 560, 630, 710, 800, 900, 1000, 1200;

для металевих труб:
57, 73, 89, 108, 127, 159, 219, 273, 325, 377, 426, 530, 720, 820, 1020.

Призначення трубопроводу
Потрібно повідомити підрядній організації під що прокладається трубопровід розрахований на певний тиск, або футляр(гільза). Якщо це футляр, то завдання підрядної організації - протягнути трубу під землею від точки входу до точки виходу. Після завершення робіт трубопровід повинен залишитися цілісним і чистим. Якщо це робоча труба, то при всіх перерахованих вище умовах вона повинна витримувати необхідний тиск. Персонал підрядної організації при цьому несе відповідальність за якість зварних швів.

2. Обсяги проведення робіт методом горизонтального буріння
Тут потрібно визначити:

Точки входу і виходу труби з грунту або довжина буріння
Зазвичай довжина буріння визначається не тільки шириною дороги або залізничного полотна, а й наявністю по краях цієї дороги комунікацій, їх глибина і охоронна зона. Остаточна довжина буріння зазвичай з'ясовується тільки після виклику представників зацікавлених організацій, що обслуговують такі комунікації.

Скільки труб потрібно прокласти в одному переході за один раз
Іншими словами - кількість труб в пучку. Кількість труб, відмінне від одиниці, зазвичай зустрічається при прокладці футлярів для електрокабелів або кабелів зв'язку. Це викликано правилами прокладки резервних кабельних ліній в різних трубах. Звичайно, що для прокладки робочого трубопроводу самопливної каналізації, кількість дорівнює одиниці. Якщо немає обмеженості умов (відстань між трубами в пучку не лімітуються), то підрядник може кілька разів «проколювати» одну і ту ж дорогу, затягуючи кожен раз по одній трубі. У ряді випадків це буває викликано відсутністю у організації-підрядника бурової установки необхідної потужності або важкими ґрунтовими умовами.

Довжина кожної труби (звареного батога)
Довжина трубопроводу має велике значення для розрахунку вартості виконання робіт і визначення потужності необхідної установки ГНБ. Процес проведення робіт методом горизонтального буріння навіть при прокладці самих незначних довжин трубопроводу вимагає досить серйозної підготовки (технічної та організаційної). Тому на «коротких проколах» вартість робіт з прокладання одного погонного метра труби може підвищуватися в рази. При цьому на дуже «довгих проколах» знову відбувається збільшення вартості прокладання одного погонного метра труби внаслідок збільшення складності робіт, пов'язаних з цим ризиків, зростанням обсягів підготовчих робіт і тимчасових витрат. Звернемо Вашу увагу, що для всіх підрядних організацій поняття «короткі» і «довгі» проколи дуже різні.

3. Умови проведення робіт методом горизонтального буріння
Визначення умов виконання робіт зазвичай спровождается виїздом представника організації-підрядника на об'єкт проведення робіт (натурне обстеження). При цьому підрядну організацію зазвичай цікавить наступне:

Місце розташування об'єкта проведення робіт
При розрахунку вартості важливе значення має віддаленість об'єкту від населених пунктів і місця базування підрядної організації, а також близькість до джерела водопостачання, що дозволяє швидко доставляти воду до місця проведення бурових робіт для приготування бурового розчину.

Дозвільна документація
Представник підрядника вивчає проект траси проходження трубопроводу, профіль проколу (якщо є) із зазначенням всіх наближених об'єктів і комунікацій. Підрядник зобов'язаний проконтролювати наявність всіх необхідних технічних умов, погоджень і штампів. Ризик випадкового пошкодження під час виконання робіт майна третіх осіб, не вказаного в проектній документації або не погодження з їх власником, лежить на замовнику (виняток ті випадки, коли підрядник сам готує або погоджує проектну документацію). Ордер на проведення земляних робіт (для різних регіонів пакет дозвільної документації також має відміну).

Можливість зручного розміщення бурового комплексу
На цьому етапі визначається наявність достатньої кількості вільного простору на поверхні землі, зручного для розміщення установки горизонтального буріння і насосно-змішувального вузла (хороші під'їзні шляхи, жорсткий рівний грунт, відсутність в місці буріння підземних комунікацій, як в точці заходу бурових штанг, так і в місці анкерування бурової установки).

Перетинаємий об'єкт

При розрахунку вартості робіт підрядною організацією оцінюються характеристики перетинаємого об'єкта: це - автодорога з щільним потоком автомобільного транспорту і щільною мережею паралельних комунікацій, залізниця з поїздами або це - проїзд між двома сільськими будинками.

Обсяги підготовчих робіт та благоустрою території
Обсяги підготовчих робіт (очищення території, підготовка котлованів, шурфовка комунікацій) виконує організація-підрядник, але підготовчі роботи (з матеріальних міркувань) може виконувати і Замовник. Щоб все зробити грамотно замовнику необхідно знати основи технології прокладки трубопроводу методом горизонтального направленого буріння. На цьому етапі також визначається в якому вигляді Замовнику буде здаватися об'єкт.

Основи технології ГНБ

Припустимо, Вам потрібно прожити трубопровід під автодорогою для монтажу водопроводу (футляр). Підрядник визначає розмір і місце розташування стартового і приймального котлованів, а також вхідного приямка. На першому етапі бурові штанги (порожнисті усередині труби, діаметр котрих залежить від типу і потужності установки ГНБ) вводяться в грунт через вхідний приямок. Вхідний приямок служить для легкого забурювання і збору використаного бурового розчину на першому етапі буріння. Заглибившись до потрібної позначки і вийшовши на потрібний ухил (або в горизонт) як того вимагає профіль буріння, колона бурових штанг проходить потрібну нам відстань під дорогою і доходить до приймального котловану або прямолінійно, або з потрібним нам викривленням (обходячи комунікації). Стартовий і приймальний котловани визначають довжину проколу і служать для монтажу і демонтажу обладнання (розширювач, захват, сережки і т.п.). Як вже було сказано розміри і розташування котлованів визначаються підрядником. У деяких випадках колона бурових штанг також може бути виведена прямо на поверхню. Дальня сторона приймального котловану, розташована з боку прокладаємого трубопроводу повинна мати ухил, необхідний для плавного підходу трубопроводу до початку протягування і виключення неприпустимого перегину. Для сталевих труб великого діаметра при невеликих відстанях прокладки приймальний котлован може копатися на всю довжину труби або її частину. 

На другому етапі кінець підготовленого трубопроводу в приймальному котловані прикріплюється через розширювач свердловини до колони бурових штанг і зворотньою протяжкою прокладається через свердловину в стартовий котлован. Трубопровід на місці! Його можна від'єднати від штанг в стартовому котловані, а бурові штанги витягнути на поверхню через вхідний приямок.

Приймання виконаних робіт
Роботи у підрядника приймає насамперед замовник, тому він сам висуває потрібні йому вимоги. На підставі вищевикладеної інформації можна зробити наступні висновки:

Ціна "прокола под дорогой" 1-го погонного метра трубопроводу методом горизонтального буріння безпосередньо залежить від наступних параметрів:

  • діаметр труби
  • матеріал труби
  • кількість труб в одному переході
  • довжина буріння
  • тип грунту
  • розташування об'єкту
  • перешкода, під якою відбувається буріння
  • призначення трубопроводу

На практиці таких параметрів набагато більше (наприклад - бажання підрядника працювати на даному об'єкті, авторитетність замовника і підрядника і т.д.)