6 ноября 201914:18

Компанія Ditch Witch® один з виробників найнадійніших бурових штанг в індустрії прокладки підземних комунікацій. І в цій статті будуть поради від фахівців цієї компанії. То ж почнемо.

Навіть найнадійнішу штангу необхідно правильно використовувати. Так, вона зроблена з високоміцної сталі з дотриманням всіх норм і проведена з граничною точністю, але один невірний рух, перевищення радіуса вигину, обтиснення або недостатня кількість мастила і не тільки штанга, але і вся бурова колона буде пошкоджена.

Сама штанга, а також її заміна коштує недешево, і це чудово знають професіонали, що працюють в області ГНБ. Тому необхідно беззаперечно дотримуватися інструкції, написані в керівництві оператора. Більшість операторів ГНБ установок знає, як правильно пробурити свердловину. Часом досвід є кращим вчителем, однак якщо ви врахуєте наведені нижче поради, вам вдасться уникнути можливих проблем.

Перед бурінням
Бурова штанга потребує належного догляду ще до того, як ГНБ установка виявиться на робочому майданчику. Перш за все, необхідно вибирати бурові штанги конкретно розроблені для Вашої бурової установки, беручи до уваги наступні моменти:

Замкові з'єднання бурових штанг повинні відповідати крутящому моменту, що розвиває установка при скручуванні штанг.
Зовнішній діаметр труби значно впливає на характеристики рулювання / управління. Занадто товста або занадто вузька бурова труба не буде відповідати тязі установки і може привести до проблем управління.
Свердловина повинна бути добре спланована заздалегідь. Необхідно взяти до уваги, які перешкоди присутні в землі, діаметр і тип труби, радіус вигину, глибину закладки, позицію установки по відношенню до точки виходу на глибину буріння, а також дозволяє даний проект риття приймального і стартового котлованів.

Використовуйте оптимальний кут забурювання щоб мінімізувати ймовірність перегину штанг при переході на горизонтальну ділянку буріння. Приймальний котлован дозволяє запобігти перегину, а також дозволить розширювачу почати роботу в горизонтальній площині без додаткового зусилля.

Перед початком використання абсолютно нової штанги необхідно провести наступну процедуру (по три рази для кожної штанги):

 1. Вручну здійснити змащування всієї поверхні різьби і ущільнювачів торців труби з кожного боку реагентом для бурильного замка на мідній основі.
 2. Приєднати і скрутити штанги 
 3. Роз'єднати штанги

Невиконання цих дій може призвести до поломки штанги в різьбах. Такій самій підготовці піддається і шпиндель бурової установки. 

В процесі буріння
Бурові штанги і прокладаєма труба мають обмеження по радіусу вигину, які необхідно знати і ні в якому разі не перевищувати. Максимальний радіус вигину бурової штанги Ditch Witch® можна дізнатися з таблиці, надрукованій в керівництві по експлуатації. Найчастіше робоча труба має радіус вигину, відмінний від радіуса вигину бурової штанги, тому пілотна свердловина повинна плануватися під мінімальний радіус вигину.

Те, яким чином згвинчуються і розгвинчуються різьбові замкові з'єднання, впливає на життєвий цикл бурової колони. Перш ніж приєднати бурові штанги, необхідно змастити різьблення і ущільнювальні торці бурового замка спеціалізованим мідним мастилом. Мастило запобігає корозії і знижує знос різьбових з'єднань. При необхідності потрібно очищати різьбу миючим засобом і струменем води під тиском. (НЕ використовуйте бензин і інші розчинники на нафтовій основі, оскільки це перешкоджає правильній роботі мастила для замкових з'єднань і призводить до їх швидкого зносу).

Згвинчення і розгвинчування завжди має здійснюватися повільно і акуратно. Обережно з'єднайте вхідний (тато) і приймальний (мама) кінці бурових штанг, перш ніж приступити до згвинчування. Недостатньо чітке з'єднання може пошкодити різьбу і сам замок і зіпсувати штангу.

Ретельно розраховуйте співвідношення обертання і швидкості руху каретки. Це дозволить запобігти перекручуванню бурових замків, стирання і розширення ущільнювача торця. Різьба на конусному з'єднанні не використовується повністю до останніх 40 мм. Переконайтеся, що торці стикаються, і тільки потім закріпіть замок повним крутним моментом установки.

Не варто поспішати і покладатися на те, що загвинчування буде зроблено до кінця вже в ході буріння.

Найбільше навантаження приймають на себе замкові з'єднання штанг що знаходяться безпосередньо за бурової головкою. Провідна штанга найдовше перебуває в землі і тому отримує великі ударні і скручувані навантаження. 

Порада. Ніколи не згвинчувати і розгвинчуватися штанги крутним моментом установки, якщо вони не перебувають на установці. Для того щоб послабити штанги не на установці, вимкніть двигун і потім використовуйте спеціалізовані затискачі. Затиск бурових штанг проводиться тільки в позначених частинах тіла штанги, оскільки навіть невеликий надріз може привести до значних навантажень під час обертання. Завдяки спеціалізованому амортизатору Ditch Witch® EZ Connect зникає необхідність в відкручуванні сильно загвинченому замкових з'єднань.

В процесі буріння ніколи не обертайте бурову колону без подачі або зворотної тяги, оскільки це може підвищити напругу кожного замкового з'єднання. Також бажано не просувати штангу на повну довжину без обертання. В іншому випадку її можна погнути. Вводите з обертанням бурову штангу в грунт наполовину, перш ніж штовхати її далі без обертання.

В процесі буріння свердловини ніколи не перевищуйте рекомендований радіус вигину бурильної штанги, це може привести до її поломки і втрати бурового інструменту, труби і штанг. Корекція траєкторії буріння повинна проводитися настільки плавно, наскільки це можливо. В іншому випадку може статися раптове відхилення траєкторії, що може привести до поломки штанг, ускладнити процес буріння і протягування. Важливо випрямляти траєкторію після кожного коректування якомога раніше.

Занадто велика зміна кута нахилу вгору або вниз може привести до перегину штанги, так само як і коригування вправо / вліво. Обмеження по вигину штанг Ditch Witch® наведені в керівництві з експлуатації для кожної моделі.

Оскільки кожна штанга стикається зі шпинделем установки, його необхідно регулярно перевіряти на знос і своєчасно міняти. В іншому випадку це може привести до поломки штанг. Завжди своєчасно замінюйте бурові наконечники і розширювачі, у міру їх зносу, інакше навантаження на бурову колону значно виросте.

Під час зворотного розбурювання
Навантаження при зворотному розбурюванні передається на бурові штанги і розширювач. При цьому необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:

Не тягніть розширювач швидше, ніж він може різати грунт.
Ніколи не починайте роботу, не переконавшись у наявності достатньої подачі бурового розчину. Достатня подача і правильна рецептура бурового розчину знижують навантаження на скручування і розрив.
Використовуйте найменший розширювач, можливий для протягання даної труби. Якщо вам потрібно пробурити свердловину більшого діаметру, зробіть більш одного попереднього розширення, поступово збільшуючи розміри розширювачів.

Після буріння
При покупці змінних бурових штанг зверніть увагу на те, щоб вони були зроблені тією ж компанією, що і вся бурова колона, оскільки в ГНБ індустрії немає універсальних стандартів різьбових замкових з'єднань. Елементи від різних виробників можуть випадково підходити один до одного, однак це не означає, що різьбове з'єднання вироблено надійно.

Допуски на різьблення можуть змінюватися від виробника до виробника. Зрозуміло, зношена різьба не підходить для використання з новими штангами - це може привести до прискореного зносу нових штанг. Максимальний рекомендований радіус вигину штанг у різних виробників також може відрізнятися. Незнання цього і використання штанг від різних фірм може призвести до швидкого зносу всієї бурильної колони.

При заміні всієї бурової колони штанг необхідно замінити також і шпиндель установки ГНБ. Використання старого шпинделя разом з новими штангами може спричинити за собою їх підвищений знос.

Оскільки перша гнб штанга довше інших знаходиться в землі, вона більшою мірою схильна до навантажень і зносу. Для того щоб розподілити навантаження рівномірно по всій колоні, кожен раз після закінчення робіт переміщайте першу штангу в кінець колони.

Практика застосування бурових штанг
Роблячи зусилля для того, щоб максимально продовжити термін служби бурових штанг, Ви робите серйозний крок для забезпечення успіху всього процесу горизонтального направленого буріння. Нижче наводиться список, корисний при плануванні свердловини:

 • Правильно виставте установку ГНБ.
 • Надійно закріпіть буровий агрегат за допомогою системи якоріння.
 • Вручну змастіть нарізні сполучення замків на нових штангах.
 • Належним чином згвинчуйте і розгвинчуйте замки бурових штанг.
 • Збірка і розбирання повинна проводитися з помірною швидкістю.
 • Слідкуйте за тим, щоб швидкість обертання і тяга були синхронізовані.
 • Встановлюйте відповідний крутний момент для всіх замків.
 • Уникайте перегину бурових штанг в процесі управління.
 • Своєчасно очищайте і змащуйте нарізні сполучення штанг.
 • Використовуйте буровий розчин, що відповідає умовам грунту, в достатній кількості.

Завжди звіряйтеся з керівництвом по експлуатації в питаннях експлуатації, ремонту і зберігання бурових штанг.